Staff Image

Staff

All School Staff are Mandatory Reporters with respect to Safeguarding

School Executive

Principal

Robert Emery

Assistant Principal - Wellbeing

Carmel Wright

Assistant Principal - Learning

Stephen Dunn

Ministry Coordinator

Amanda Mohr

Religious Education - LOL

Simone Kelly

Executive Assistant

Frances Bowen

  

Leaders of Learning

Administration

Cait Gray

Administration Assistant

Bianca Gambrill

Creative & Performing Arts

Gabriella Smith

English

Justine Webb

EAL/D (English as an Additional Language or Dialect)

Carmel Martin

HSIE (Human Society & Its Environment)

Amy Eccleston

Learning Support

Susan Price

Leader of Digital Innovation & Learning

Richard Southwell

Modern Languages

Gabriella Smith

Mathematics

Diane Hickey

PD/H/PE

John McLoughlin

Religious Education

Simone Kelly

Science - Term 1

Zoe Radford (Acting)

Science

Samuel Bielby

TAS (Technological & Applied Studies) (Acting)

Laura Townson

Transition Coordinator

Cherie Borger

Transition Wellbeing Project Officer - Stage 6

 

Anna Burns

 

Leaders of Wellbeing & Engagement

Perry – (Red)

Kerrie Sellers
Fahey – (Orange) Mandy Willis

Deane – (Yellow)

Patrick Belcher

Murray – (Green)

Helen Davies

Chisholm – (Blue)

Nicholas Marsh

Polding – (White)

Jonathan Reynolds

 

Positions of Special Responsibility

Support Staff Manager & Executive Assistant

Frances Bowen

Pedagogical Partner

Rachel Logan

Gifted Education Mentor (GEM)

Bonnie Tranchini

Safeguarding Promoter

Robert Emery

Careers Advisor

Belinda Wallace

Representative/School Sport      

David Pitfield

Teacher Librarian

Stephanie Strachan

Wellbeing Coordinator

Stephanie Strachan

Aboriginal & Torres Strait Islander Teacher

Daniel Durston

School Counsellor (Part-time)

Maryanne Paisley

School Counsellor (Part-time)

Julie Hicks

School Band                                                           

Tahnee Elgar

School Choir/Vocal Group                                                                 

Asha Lunarzewski

Emergency Evacuation Warden                                     

Carmel Wright, AP

 

​​Teaching Staff 2024   *Leader of Learning

Religious Education

​English

​Mathematics

Simone Kelly*

 

Patrick Belcher

Anna Burns

Nina Dell'Amico (on leave)

Tahnee Elgar

Felicity Doyle

Elisa Hart

Rachel Logan

Amanda Mohr

Rachael Moore

Jonathan Sharples

Janie Thomson

Pam Wynn

​Justine Webb* 

 

Patricia Dalla Costa

Stephen Dunn

Michelle Foot

Jordan Fulmer

Bianca Gambrill

Mark Harvey

Clare Rowe (on leave)

Adam Russell

Olivia Slevin

Renai Thirlway

 

 

 

​Diane Hickey* 

 

Liam Hanrahan

Robyn Harris

Scott Harrison

Peter Lojszczyk

Karlene Newman

Therese Rankin

Richard Southwell

Steven Wood

Tracy Zander

​ ​ ​ 

​Science

​HSIE

​Creative Arts & Modern Languages

Samuel Bielby*

 

Caitlin Gray

Scott Harrison

Peter Lojszczyk

Michael Maher

Nicole Morgan

Michaela Palmieri

Zoe Radford - Acting LOL - Term 1

Peter Richards

Nishline Shibu

Anthony Snaddon

Mia Tranthem

Mandy Willis

Amy Eccleston*

 

Elizabeth Chilvers

Peter Courtney

Rory Dineen-Griffin

Jordan Foster

Bianca Gambrill

Casey Kirkup

Rachel Logan

Jonathan Reynolds

Adam Russell

Bonnie Tranchini

 

Gabriella Smith*

 

Creative Arts

Daniel Brennan

Anna Burns

Felicity Doyle

Tahnee Elgar

Asha Lunarzewski

Rachael Moore

Jonathan Sharples

Janie Thomson

 

Languages

​Gabriella Smith*

Nina Dell'Amico

 

​ ​ ​

​Technologies

​PDHPE

​Learning Support

Laura Townson (Acting)*

 

Cherie Borger

James Conn

Lucinda Curry

Helen Davies

Samantha Glassie

Carmel Wright

​John McLoughlin*

 

Patrick Belcher

Daniel Brennan

Matthew Cook

Helen Davies

Liam Hanrahan

Nicholas Marsh

Amanda Mohr

David Pitfield

Kerrie Sellers

 

​Susan Price*

 

Natalie Adams

Tania Hough

Simon Pearse

Sylvia Plantinga-Tye

 

 

EAL/D

Carmel Martin*

 

Support Staff

Finance Officer

Nerissa Matthews

Assistant Finance Officer

Liz Dwyer

Beyond the Gates Program

Caroline Kennedy

Canteen Supervisor

Janelle Oliver/Sharon Hart

EAL/D Assistants

Nil

Food Technology Assistant

Helen Mulligan

Hospitality Assistant

Karen Cullen

General Office

Fiona Swan

Groundsmen

Tony Fraser/Dan Ryan

Information Technology Technicians

Chinthaka Arnolda/Michelle Jenkins

Library Assistants

Annette Wallace/Samantha Robinson

Printer & Supply Officer

Mary Baker 

Receptionist/General Office

Julie Barnes/Natalie Farley/Kylie Deverell

Science Laboratory Assistant

Helena Kitley

Learning Support Assistants

Isabelle Britt - Term 1

Michelle Collie

Sharon Hart - Term 1

Sandra Mantach

Angela Oliver

Silvana Parr

Carolyn Perry

Cheryl Smith

Nadine Thomas

Casey Walker

Student Services/First Aid Officers

Kylie Deverell

Christine Ausburn - On Leave

Sue Handley

TAS Workshop Assistant

Martin Francis

Mark Robinson