Staff Image

Staff

School Executive

Principal

Robert Emery

Assistant Principal (Dean of Students)

Carmel Wright

Assistant Principal (Dean of Studies)

Stephen Dunn

Ministry Coordinator (Acting)

Amanda Mohr

Religious Studies Coordinator

Simone Kelly

Executive Assistant

Frances Bowen

  

Studies Coordinators

Creative & Performing Arts

Gabriella Smith

English

Justine Webb

EAL/D (English as an Additional Language or Dialect)

Carmel Martin

HSIE (Human Society & Its Environment)

Amy Eccleston

Learning Support Coordinator

Susan Price

Learning Technology

Richard Southwell

LOTE (Languages Other Than English)

Gabriella Smith

Mathematics

Diane Hickey

PD/H/PE

John McLoughlin

Religious Studies

Simone Kelly

Science

David Millen

TAS (Technological & Applied Studies)

Cherie Borger

VET (Vocational Education & Training)

Cherie Borger

 

House Coordinators

Chisholm – (Blue) (Acting)

Rachael Moore

Deane – (Yellow)

Leon Davis

Fahey – (Orange)

Mandy Willis

Murray – (Green)

Helen Davies

Perry – (Red)

Kieran Kelly

Polding – (White)

Jonathan Reynolds

 

Positions of Special Responsibility

Support Staff Manager

Frances Bowen

Administration Coordinator

Bianca Gambrill

Health & Safety Representative (HSR)

Mark Pearce

Careers Advisor

Belinda Wallace

Representative/School Sport      

David Pitfield

Teacher Librarian

Stephanie Strachan

Wellbeing Coordinator

Stephanie Strachan

Aboriginal Education

TBA

School Counsellor (Full-time)

Maryanne Paisley

School Counsellor (Part-time)

Rhonda Mitchell

Pastoral Care Worker

Bronwyn Melville

School Band                                                           

Tahnee Roberts

School Choir/Vocal Group                                                                 

Asha Lunarzewski

Emergency Evacuation Warden                                     

Carmel Wright, AP

 

​​Teaching Staff 2020   *Studies Coordinator

Religious Studies

​English

​Mathematics

Simone Kelly*

 

Anna Burns

Michael Curk

Elisa Hart

Kieran Kelly

Rachel Logan

Amanda Mohr

Tahnee Roberts

Clare Rowe

Karen Stanley

Laura Townson

Sarah Watson

Carmel Wright

Pam Wynn

​Justine Webb* 

 

Patricia Dalla Costa

Stephen Dunn

Michelle Foot

Sharon Gibson

Mark Harvey

Clare Rowe

Renai Thirlway (0.4 all year, 0.6 Term 1 for Greg Struck)

Lyndell Waldron (Casual for Helen Heuston)

 

​Diane Hickey* 

 

Gillian Cahill

Leon Davis

Liam Hanrahan

Robyn Harris

Karlene Newman

Therese Rankin (Zachary Dries Term 1)

Bill Robson

Richard Southwell

Tracy Zander

​ ​ ​ 

​Science

​HSIE

​Creative Arts & Languages

​David Millen*

 

Samuel Bielby

Scott Harrison

Julie Healey

Michael Maher

Nicole Morgan

Peter Richards

Anthony Snaddon

Narelle Turner

Mandy Willis

Amy Eccleston*

 

Peter Courtney

Bianca Gambrill

Tim Howes (Jordan Foster Term 1)

Rachel Logan

Jonathan Reynolds

Adam Russell

Paul Smyth

Fiona Sutherland

Bonnie Tranchini

Gabriella Smith*

 

Daniel Brennan

Anna Burns

Felicity Doyle

Rachael Moore

Tahnee Roberts

Asha Lunarzewski

 

Languages

​Gabriella Smith*

Isabella Soto

​ ​ ​

​Technologies

​PDHPE

​Learning Support

Cherie Borger*

 

Michael Curk

Helen Davies

Samantha Glassie

Kieran Kelly

Andrew Smith

Fiona Sutherland

Laura Townson

Sarah Watson

Carmel Wright

​John McLoughlin*

 

Helen Davies

Liam Hanrahan

Amanda Mohr (Ebony Petersen Term 1)

David Pitfield

John Pryor

Kerrie Sellers

Greg Vitnell

​Susan Price*

 

Jordan Fardell

Elizabeth Hancock

Tania Hough

 

 

EAL/D

Carmel Martin*

 

Support Staff

Finance Officer

Nerissa Matthews

Assistant Finance Officer

Annette Hamilton

Canteen Supervisor

Janelle Oliver/Sharon Hart

Cleaners

Ron Totten/Debra Punshon/Mark Hogan/Robyn Kevill

EAL/D Assistants

Joyce Alwoch/Marcello Urube

Food Technology Assistant

Helen Mulligan

Hospitality Assistant

Karen Cullen

General Office

Fiona Swan

Groundsmen

Tony Fraser/Dan Ryan/Aaron Ngaika

Information Technology Technicians

Chinthaka Arnolda/Michelle Jenkins

Library Assistants

Annette Wallace/Samantha Robinson

Printer & Supply Officer

Mark Pearce

Receptionist/General Office

Julie Barnes/Kylie Deverell/Kirrily Corbett

Science Laboratory Assistant

Helena Slee

Learning Support Assistants

Cheryl Catt

Catherine Edman

Sandra Mantach

Silvana Parr

Carolyn Perry

Cheryl Smith

Student Services/First Aid Officers

Christine Ausburn

Kylie Deverell

Catherine Edman